Dietní plány a úpravy jídelníčku se netýkají jen lidí, ale také našich čtyřnohých přátel. Speciální dietní plány pro psy a kočky mohou být nezbytné nejen při dlouhodobých zdravotních obtížích, ale i v různých životních fázích zvířete nebo při náhlých problémech se zažíváním. V tomto článku vám vysvětlíme rozdíl mezi krátkodobou a veterinární dietou a přineseme také několik tipů, jak dietní plán mazlíčků zvládnout bez stresu.
Krátkodobé a dlouhodobé dietní plány
Dietní opatření mohou mít různé důvody. Krátkodobá dieta je často předepsána při řešení přechodných zdravotních obtíží, jako jsou problémy se zažíváním, alergické reakce nebo rekonvalescence po chirurgickém zákroku. V takovém případě bude úprava jídelníčku pouze dočasná a bude záležet na příčině obtíží. Zpozornět byste měli v případě, že zvíře zvrací nebo má průjem. Zatímco zvracení může být pouze důsledkem hltání, kdy není nutné přistoupit k dietnímu opatření, průjem je vždy ukazatelem nějakého problému se zažíváním. Nejčastější příčinou průjmu či zvracení je dietní chyba nebo reakce na změnu krmiva a v takovém případě postačí zvířeti podávat pouze vodu po dobu zhruba 12 hodin. V případě, že problém přetrvává, bude nutné navštívit veterináře.
Dlouhodobé diety (nebo také veterinární diety) slouží k řešení chronických stavů, jako jsou diabetes, onemocnění ledvin či obezita. Důležité je včas rozpoznat potřebu speciální diety – pokud si všimnete změn v hmotnosti, problémů s trávením nebo změn v chování, je na místě konzultace s veterinářem. Právě veterinář stanoví, zda je nutné přistoupit k dietě, a doporučí konkrétní typ krmiva.
Speciální superprémiová krmiva
Kvalita krmiva, které podáváte vašemu čtyřnohému příteli, je důležitá vždy, v případě diety je ale zcela zásadní. Při výběru vždy pečlivě zkontrolujte složení daného krmiva a do jídelníčku vašeho mazlíčka jej zavádějte postupně. V našem sortimentu naleznete superprémiová krmiva, která jsou šitá na míru různým dietním opatřením pro vaše mazlíčky. Pokud je příčinou problémů alergie, doporučujeme zařadit do jídelníčku zvířete hypoalergenní krmivo, které kombinuje složení lehce stravitelného masa a rýže, čímž maximálně odstraňuje stimulační faktory alergické reakce.
Dietu je potřeba zavést i ve chvíli, kdy zvíře trpí obezitou. Pro tyto mazlíčky vybírejte krmiva určená pro kontrolu hmotnosti. Tato krmiva jsou bez obilovin, obsahují velké množství bílkovin a mají nízký obsah tuku. Pomáhají vašemu mazlíčkovi udržet správnou tělesnou hmotnost a vynikající fyzickou kondici.
Pro zvířata, která jsou náchylná k problémům se zažíváním, jsou určena krmiva pro citlivé trávení. Taková krmiva působí ovšem pouze jako prevence a v případě, že váš mazlíček trpí závažnějšími zažívacími obtížemi, bez konzultace s veterinářem se neobejdete.
Mazlíček senior nebo po sterilizaci
Speciální krmivo využijete také v případě, že máte doma zvíře po sterilizaci. Kastrovaným zvířatům se po zákroku mění jejich stravovací potřeby – energetická spotřeba se sníží a pocit hladu se může naopak zvýšit. Složení krmiv pro zvířata po sterilizaci je speciálně upravené tak, aby na tyto změny adekvátně reagovalo.
Úpravy stravovacích návyků vyžadují také starší mazlíčci, metabolismus se totiž s pokročilejším věkem mazlíčka mění. V takovém případě byste měli sáhnout po krmivech, jejichž složení těmto změnám odpovídá. I v tomto případě platí, že kvalita je velmi důležitá. Krmiv, která jsou určena pro zvířecí seniory je celá řada, levnější krmiva ale obsahují méně kvalitní ingredience, které mohou vašemu mazlíčkovi spíše problémy s trávením přivodit.
Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu, či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše superprémiová mokrá i suchá krmiva pro psy i kočky a vybírejte na petclub.cz