Většina zdravotních problémů psů a koček je způsobena nevhodným nebo nepřiměřeným způsobem stravování. Jak zajistit vašemu domácímu mazlíčkovi vyváženou stravu, která nepovede k nezdravému přibírání na váze? A pokud jste majitelem mazlíčka, který již obezitou trpí, jak jej dostat zpátky do kondice?
Jaký je rozdíl mezi krmivem pro psy a kočky?
Asi každého začínajícího chovatele, který má to štěstí sdílet domácnost jak se psem, tak s kočkou, někdy napadlo, zda by nemohl kupovat jedno univerzální krmivo. To by jen každé ráno nasypal do misky a domácí mazlíčci by se o něj podělili rovným dílem. Přesto, že je to představa velmi lákavá, každý správný chovatel by měl vědět, že stravovací potřeby psa a kočky jsou rozdílné, a proto potřebuje každý své vlastní krmivo, a ideálně i svou vlastní misku.
Přestože se v krmivu pro kočky i psy nacházejí podobné složky, výsledná receptura se liší. To je dáno tím, že zatímco kočka je pravý masožravec, pes se se svou schopností trávit potravu živočišnou i rostlinnou řadí na pomezí všežravce a masožravce. Kvalitní krmivo pro kočky bude proto vždy obsahovat vysoký podíl masné živočišné bílkoviny. V krmivech pro psy je podíl této bílkoviny menší a krmivo je obohaceno o obiloviny a zeleninu, které zajistí potřebnou nutriční podporu a rozmanitost stravy. Složení krmiva se liší také v obsahu esenciálních aminokyselin, (především taurinu a argininu), některých vitaminů a obsahu mastných kyselin. Zatímco kočka potřebuje všechny tyto složky získávat z potravy, tělo psa si většinu z nich dokáže vytvořit samo nebo jich potřebuje méně.
Lze tedy říci, že pokud bychom podávali kočce stravu určenou pro psa, vážně bychom ohrozili její zdraví, což by mohlo mít fatální následky. U psa zase může vést dlouhodobější stravování kočičím krmivem k obezitě. Zdůrazňujeme však, že se zde jedná o případy pravidelného a dlouhodobého stravování, pokud se tedy podaří psovi nebo kočce ukořistit oběd toho druhého, není to důvod k panice.
Jak na udržení zdravé hmotnosti u psů a koček?
Vedle vážných zdravotních komplikací, které přímo ohrožují život domácího mazlíčka, je častým problémem obezita. Spolu s nezdravým životním stylem se obezita řadí mezi velmi aktuální témata celé společnosti, není tedy divu, že se tento nešvar projevuje stejně tak u zvířecích členů našich domácností. V předchozích řádcích jsme si představili rozdíly mezi krmivem pro psa a krmivem pro kočku. Je tedy zřejmé, že pro udržení zdravé hmotnosti vašeho zvířete musíme přizpůsobit jídelníček jeho individuálním potřebám.
Správné proporce zvířete
Velmi důležité jsou pravidelné návštěvy veterináře, který vám může pomoci doporučit i vhodné krmivo. Pokud však chcete být schopni sami poznat, jak je na tom vaše zvíře z hlediska váhy, pomůže vám zraková a hmatová kontrola. Pes ani kočka by neměli mít viditelná žebra a obratle, měli byste je však bez problémů nahmatat. Tělo psa by mělo z horního pohledu připomínat tvar přesýpacích hodin, na těle kočky by měly být shora dobře viditelné bederní jamky, břicho by mělo být vtažené bez většího tukového polštářku a zvíře by se mělo pohybovat energicky a čile. Při posuzování správné hmotnosti vašeho domácího mazlíčka vám může pomoci také systém BCS (Body Condition Score), se kterým můžete porovnat stavbu těla vašeho psa nebo kočky.
Frekvence krmení a porce
Pro udržení zdravé hmotnosti vašeho chlupáče je zapotřebí dodržovat pravidelnost krmení a přiměřené porce. Zatímco kočka vyžaduje velmi často malé porce jídla, pes by měl jíst pouze jednou nebo dvakrát denně. Jedinou výjimku tvoří štěňata, u nichž je četnost zpočátku vyšší a s přibývajícím věkem klesá. Důležitý je také správný výběr kvalitního krmiva a poměr mezi granulemi, mokrým krmivem a pamlsky, které by neměly tvořit převážnou část jejic stravy. U krmiva je třeba se vždy řídit složením a pozorovat, zda daný typ krmiva sedne právě vašemu zvířecímu kamarádovi.
Redukce váhy
V případě, že jsme při návštěvě veterináře či sami při hmatové a zrakové zkoušce tělesných proporcí zvířete zjistili, že zvíře trpí obezitou nebo se k tomuto stavu přibližuje, je nutné jeho jídelníček upravit. Rozhodně však není žádoucí zvířeti upírat stravu nebo mu pouze zmenšit denní příděly. Zdravé hubnutí by mělo probíhat řízeně a promyšleně. Pomoci nám mohou krmiva, která jsou přímo koncipovaná pro redukci váhy, a také úprava jídelníčku tak, aby odpovídal fyzické zátěži a nutričním potřebám zvířete. Důležité je brát v potaz zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka – například nutriční potřeby koček se po sterilizaci nebo kastraci výrazně změní, proto je vhodné vybrat krmivo pro kočky po kastraci či sterilizaci, které můžete nalézt v naší nabídce na www.PetClub.cz