Obiloviny v krmivu psů a koček

Složení krmiva pro psy a kočky je klíčovým faktorem, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Jednou z často diskutovaných složek jsou obiloviny. Jaký podíl obilovin je vhodný ve složení krmiva, jaké obiloviny se nejčastěji využívají a kdy je vhodné zvolit krmivo bez obilovin, se dozvíte v tomto článku.

Něco málo o sacharidech

Vyšší podíl obilovin ve valné většině krmiv má svůj důvod, neboť obiloviny zde fungují jako zdroj sacharidů. Pokud chceme být zcela přesní, pak je původním zdrojem sacharidů vlastně škrob, který tvoří 60 - 80 % obsahu obilného zrna. Právě škrob obsažený v krmivu vyvolává spory mezi chovateli. Častým omylem pak bývá, že kočky a psi nemají enzym, díky kterému lze škrob strávit (amalýzu). Tvrzení se zakládá na pravdě jen částečně, neboť zmiňovaný enzym chybí pouze ve slinách, v tenkém střevě je pak, zejména u psů, zastoupen hojně. Lze tedy říci, že psi i kočky mají potíže s trávením neupravených obilovin, rozemleté a tepelně upravené však dokážou efektivně přetransformovat v plnohodnotný zdroj energie.

Složení krmiva: správný poměr obilovin a masné složky

Vyznat se v popisu složení krmiva není vždy snadná disciplína. Popis složení je sice povinný, někteří výrobci však používají různé finty a triky, kterými se snaží zákazníka obelstít. Popis se většinou skládá ze tří částí – složení, analytické složky a doplňkové látky, které jsou uváděny v přepočtu na jeden kilogram krmiva. V první části jsou jednotlivé složky většinou seřazeny podle hmotnosti, první složka je tedy zpravidla zastoupena v největším množství. Při čtení složení se proto zaměřte především na zhruba prvních 5 ingrediencí, ty totiž určují kvalitu krmiva. Na prvním místě byste měli vždy hledat živočišnou bílkovinu (protein), ať už v dehydrovaném, nebo čerstvém stavu. Pokud je masná složka zastoupena ve vysušeném stavu, její původní objem vypočítáte, pokud ji vynásobíte koeficientem 3,3.

Obiloviny by v krmivu měly zaujímat vždy až druhé místo. Jedná se o cenný zdroj energie, hlavní složkou by však měly zůstat bílkoviny. Mezi triky, na které byste si měli dát pozor, je umělé navyšování celkového obsahu bílkovin pomocí rostlinného proteinu (např. kukuřičný protein). Pokud se obilovina vyskytuje ve složení na vícero místech, je nutné zkontrolovat druhou část v popisu složení – analytickou složku, v níž se dozvíte celkové procentuální složení.

Jaké obiloviny jsou žádoucí ve složení krmiv, a jaké naopak ne?

Než se pustíte do volby krmiva podle druhu obilovin ve složení, je nutné zkontrolovat, zda výrobce tento druh vůbec uvádí. Zpozornět byste měli především u obecného označení “obiloviny” (případně “obilniny”, “cereálie” nebo “zrno”), které může znamenat v podstatě cokoli. Existují zahraniční výrobci, kteří využívají velmi kvalitní suroviny, a obecné označení je zde pouze kvůli tamním zákonům, často se ale obecné označení využívá pro podřadné obilné produkty, které mohou být i rizikové.

Mezi kvalitní obiloviny, které jsou v krmivu žádoucí, patří oves, proso, žito, kukuřičné, rýžové a pšeničné klíčky, celozrnná rýže, rýžové otruby a amarant. Kvalita těchto obilovin je hodnocena na základě jejich nutriční hodnoty, živin a vitaminů v nich obsažených. Proso, pšeničné a kukuřičné klíčky a amarant navíc neobsahují lepek, jsou tedy vhodné i pro psy a kočky s celiakií.

Za průměrné pak lze označit čirok, ječmen, špaldu a bílou rýži. Pokud není ve složení výslovně uvedeno, že se jedná o rýži celozrnnou, je v krmivu obsažena právě rýže bílá. Pro svůj vysoký glykemický index a také riziko výskytu nebezpečného aflatoxinu je kukuřice považována mnohými odborníky za nežádoucí složku. Kontroverzní názory vzbuzuje i pšenice, která není vhodná zejména pro psy s intolerancí na lepek. Zcela vyhnout byste se pak měli krmným obilovinám, které obsahují vysoké hodnoty mykotoxinů, a jejichž obsah zdravotně závadných látek je vyšší než stanovené limity.

Krmiva bez příměsi obilovin a jejich benefity

Pro psy a kočky s citlivým zažíváním nebo sklonem k potravinovým alergiím mohou být vhodná krmiva bez obilovin. Tato krmiva často obsahují vyšší podíl kvalitních bílkovin z masa a jsou obohacena o další složky, jako je zelenina nebo ovoce, které přispívají k celkové rovnováze stravy. Výhodou těchto krmiv je snížené riziko alergických reakcí a lepší stravitelnost, což může vést k lepšímu zdraví a delší vitalitě vašeho mazlíčka. Obiloviny mají své místo ve stravě psů a koček, ale klíčem je správný poměr a kvalitní zdroje, které podporují zdraví, a přitom nepřetěžují organismus.

Vsaďte na naše superprémiová krmiva pro psy i kočky a vybírejte na PetClub.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.