Senior psi a kočky: Speciální výživové potřeby starších zvířat

Jste majitelem mazlíčka v pokročilejším věku? Aby s vámi váš zvířecí společník strávil ještě několik dlouhých šťastných let, je třeba se o jeho zdraví starat více než kdy dříve. Základem takové péče by mělo být kromě pravidelných návštěv veterináře a sledování změn v chování nebo vzhledu vašeho čtyřnohého přítele také správné nastavení jeho jídelníčku. Jak správně sestavit jídelníček pro kočičího a psího veterána, se dozvíte v tomto článku.

Jak poznat, že se z vašeho zvířecího parťáka stal senior?

Již dávno se upustilo od zobecněné představy, že jeden rok života psa je roven sedmi letům života člověka. Takto jednoduché to bohužel není – maximální věk zvířat se odvíjí od jeho velikosti, rasy, životního stylu a genetických predispozicí. Pokud bychom chtěli přeci jen vypočítat stáří psa tak, aby odpovídalo věku člověka, existují tabulky, které berou v potaz plemeno daného psa. U koček je situace ještě složitější. Tabulky jsou pouze orientační a nelze jim přikládat větší váhu. Nejspolehlivějším ukazatelem, že patříte mezi hrdé majitele psího nebo kočičího seniora, je proto skutečný věk daného zvířete. Kočky, stejně jako malá plemena psů, se stávají seniory kolem desátého roku života. S přibývající velikostí plemene hranice klesá, středně velká plemena psů odcházejí do psího důchodu kolem 8.-10. roku života a velká plemena dokonce v šesti letech.

Kromě věku zvířete vám mohou informaci o tom, že zvíře stárne, podat i charakteristické projevy, kterých je třeba si všímat především v období, kdy se váš mazlíček dostal k věkové hranici zvířecího důchodu. U psů je charakteristickým rysem výskyt šedin okolo čumáku, u koček se zas změny v srsti projevují jejím šedobílým zbarvením kolem hlavy a plstnatěním, které je způsobeno nedostatečnou péčí kočky o svou srst. Zvířeti se může zhoršit orientace nebo se může objevit šedý zákal nebo samovolný únik moči. Velké změny nastávají také v aktivitě zvířete, která s přibývajícím věkem klesá, což může způsobit velký přírůstek váhy.

Stáří a strava: Klíč k výživě starších psů a koček

S úbytkem fyzické aktivity starších zvířecích parťáků přichází riziko obezity. Narozdíl od jiných projevů stáří, které nemůžeme nijak ovlivnit, je zdravá hmotnost vašeho zvířete snadno regulovatelná pomocí správně sestaveného jídelníčku, který by měl být šitý přímo na míru zvířecím seniorům. Mějte na paměti, že zdravá váha může prodloužit život vašeho mazlíčka!

Specifika výživy starších psů a koček: Jak udržet zvířecí seniory zdravé?

Granule, které bychom měli podávat starším psům a kočkám, by měly svým složením vhodně reagovat na úbytek energie a s ním spojenou nižší aktivitu vašeho mazlíčka. Krmivo by proto mělo obsahovat méně kalorií a tuku než běžné krmivo pro dospělé psy. Obsah vlákniny by měl být naopak vyšší, protože starší zvířata mají často problémy se zažíváním a jsou náchylní k zácpě. Primárním požadavkem na granule pro seniory je bezesporu jejich snadná stravitelnost, vybírat bychom proto měli takové, které využívají jako zdroj bílkovin vejce nebo kvalitní svalovinu. V jídelníčku starších zvířecích společníků by se také neměly vyskytovat vnitřnosti.

Nutriční doplňky pro senior psy a kočky

Psí a kočičí senioři se kromě zažívacích potíží často potýkají s problémy s klouby a destruktivními změnami chrupavky. S tím nám může pomoci řada nutričních doplňků s obsahem glukosaminu a chondroitinu, které tyto obtíže mírní. Problémy s poklesem imunity řeší doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin, které podporují imunitní systém a zlepšují stav srsti a kůže. Pro správné fungování střevní mikroflóry jsou zásadní probiotika a prebiotika, které pomáhají optimálnímu trávení a absorpci živin. Řada z těchto složek je již obsažena v superprémiových krmivech pro kočky a psy, proto je důležité se vždy při výběru krmiva dívat na složení.

Individuální potřeby senior psů a koček na prvním místě

Stejně jako vždy platí, že každé zvíře je jiné a každé bude podzim svého života prožívat odlišně. Pokud váš mazlíček dosáhl věku, které podle tabulek odpovídá stáří, ještě to nutně neznamená automatickou změnu krmiva. Důležité je sledovat aktivitu a váhu vašeho zvířecího parťáka a sledovat změny v jeho chování a vzhledu. Vždy je také nutné vybírat krmivo a nutriční doplňky pečlivě podle složení, které vyhovuje vašemu mazlíčkovi, a vybírat pouze kvalitní krmiva a pečlivě konzultovat s veterinářem každou změnu v podávaném krmivu.

Zdraví čtyřnohých přátel je pro nás stejně důležité jako naše vlastní. Přírodní receptury krmiva představují ideální způsob, jak udržovat jejich vitalitu, či ji dokonce zlepšit. Vsaďte na naše superprémiová krmiva pro psy i kočky a vybírejte na PetClub.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.